Kosgeb Belgelendirme Desteği

Kosgeb Belgelendirme Desteği

Belgelendirme neden gereklidir?

 

 • Rekabet yoğun piyasa şartlarında küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları en önemli konuların başında ürün ve hizmet kalitelerini belgelendirme konusu gelmektedir. Pazara sunulan ürün ve hizmetlerin birbirinden farklı kalitede olmalarını gösteren belgeler KOBİ’lerin işlerindeki verimlilik ve karlılığı doğrudan belirlemektedir.
  Belgelendirmenin bir diğer önemli noktası mevzuatlara uygun ürün ve hizmetlerin artık zorunlu hale gelmesidir. İşte bu gibi önemli hususları gözönünde bulunduran ve KOBİ’lerin ihtiyaçlarına farklı destek programları ile çözümler sunan KOSGEB, belgelendirme desteğini işletmecilerimizle buluşturmuştur.
 • İşletmelerin, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kurum/kuruluşlardan akredite oldukları konularda alacakları ürün, sistem, personel, laboratuar akreditasyon belgeleri ve TÜRKAK tarafından her hangi bir konuda akredite edilen belgelendirme kuruluşlarından alacakları İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (OHSAS TS EN ISO 18001) belgesine ilişkin giderlere destek verilmektedir. Bu destek, ilgili kurum/kuruluşa belge alımı için yapılan başvuru ve yapılan ödemelerin tarihlerine bakılmaksızın, programın geçerlilik süresi içinde alınan belgeler için verilir. Daha önce herhangi bir konuda sistem belgesi almış olan işletmelere, aynı sistem belgesi konusunda destek sağlanmamaktadır.
 • Her bir belge için belirlenen destek üst limiti 2.500 TL olmakla birlikte destek programının toplam limiti 10.000 TLolarak belirlenmiştir.

 

Kosgeb Belgelendirme Desteği (ISO 9001-ISO 14001-27001-Ohsas-22000 v.b)

 

 • KOSGEB Türkaklı iso kalite belgelerine % 100′ e varan oranlarda destek sağlıyor. Türkak akreditasyonlu iso belgesi almayı düşünüyorsanız bu konuda mevcut KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB, Türkaklı iso kalite belgesi almanız durumunda işletmelere destek oluyor. Ancak bu iso belgesi KOSGEB destekleri için belgeyi almadan önce KOSGEB’e kayıt olmanız ve sonrasında iso belgesi almak istediğinizi, bu destekten faydalanmak için gereken belgeleri KOSGEB’e sunmanız gerekli.
 • Eğer önce belgenizi alıp sonrasında KOSGEB’e başvuruda bulunursanız desteklerden faydalanamazsınız. )

 

Kosgeb Belgelendirme Desteği Alabilmak İçin?

 

 • ISO kalite belgelerini alırken KOSGEB belgelendirme destekleri için doğrudan KOSGEB danışmaya başvurabilir veya herhangi bir ücret ödemeden ön bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz.

 

KOSGEB Destekli ISO Belgeleri?

 

 • KOSGEB Destekli ISO BELGELERİ nelerdir. ISO belgesi kosgeb desteği var mıdır? Sorularının cevabını açıklamaya çalışacağız. KOSGEB Yönetim Sistemi Belgeleri için kobilere destek sağlamaktadır. KOSGEB destekleri içerisinde yönetim sistemlerinden ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi , ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi gibi belgeler bulunmaktadır. KOSGEB bu destekleri Genel Destek Programı içerisinde bulunan Belgelendirme desteği başlığı altında vermektedir.
  Yönetim Sistemleri konusunda KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için en önemli kriter hangi belge konusunda destek alınacak ise o belgeden daha önce belgelendirilmesidir. Yani kuruluş ISO 9001 Belgesi için KOSGEB desteğinden yararlanacak ise daha önce ISO 9001 Belgesi ile belgelendirilmemiş olmamasıdır. Bir diğer kriter ise Belgelendirme Kuruluşunun TURKAK tarafından akredite edilmiş olması zorunluluğudur. KOSGEB sadece TURKAK tarafından akredite edilmiş kuruluşların düzenlediği Yönetim Sistem Belgeleri için destek sağlamaktadır. KOSGEB Desteklerinden işletmenin bulunduğu bölgeye bağlı olarak %50-%60 arası destek sağlanmaktadır. KOSGEB ISO BELGELERİ için her yönetim sistemi belgesinde sadece bir defa destek sunmaktadır.

 

 

 

Hangi Sektörde Hangi Kalite Belgeleri gereklidir? ISO Belgeleri Nasıl Alınır!

Daha Fazlası!

Akreditasyon

Author 1

"ISO belgesi alırken devlet desteğinden yararlanmak ve ihalelere Türkak Onaylı Belgelerle girmek istiyorsanız Türkak Akreditasyonlu ıso belgesi tercih edebilirsiniz."

Author 2

"Özellikle Avrupa Ülkelerine İhracat yapan firmaysanız ve Avrupa ülkelerinde tanınan bir akreditasyon kurumu tercihiniz ise Alman Akreditasyonlu ıso belgesi tercih edebilirsiniz."

Author 3

"Özellikle Asya Ülkelerine İhracat yapan firmaysanız ve Asya ülkelerinde tanınan bir akreditasyon kurumu tercihiniz ise Jas-Anz Akreditasyonlu ıso belgesi tercih edebilirsiniz."